[:sk]
SPEAKING TOURS – SECURITY CHALLENGES
Gymnázium Ľudovíta Štúra, ZVOLEN
Dňa 13.10.2016 sa uskutočnilo prvé podujatie projektu Speaking Tours – Security Challenges. Prvá prednáška sa uskutočnila na Gymnáziu Ľudovíta Štúra vo Zvolene. V úlohe rečníka vystúpil doc. Mgr. Jaroslav Ušiak, PhD., prodekan a vysokoškolský učiteľ.
Téma prednášky bola „Bezpečnostné výzvy- Cesta Slovenska do NATO a čo ďalej?“
Na úvod si študenti formou krátkeho testu zopakovali svoje znalosti o vzťahu Slovenska a Severoatlantickej aliancie. Po absolvovaní úvodného testu nás rečník stručne oboznámil s problematikou danej témy a následne sa začala diskusia. Predmetom diskusie boli viaceré témy, avšak najviac rezonovala práve téma súčasnej polarizovanej spoločnosti. Študenti spoločne s rečníkom následne diskutovali o možných alternatívach voči Severoatlantickej aliancii pre Slovensko. Spomenutý bol aj fakt, že podobná situácia, respektíve rozhodnutie, či sa stať neutrálnym štátom, alebo sa pridružiť k inému spoločenstvu, tu bolo aj v minulosti. Slovensko ako malá krajina by musela vynaložiť mnoho úsilia a financií, aby dokázala zhromaždiť potrebné ozbrojené zložky na ochranu svojej krajiny.
Ďalšou témou, na ktorú prítomní študenti diskutovali s rečníkom, bola práve otázka, čo podporuje polarizáciu spoločnosti. Na záver prebehla výmena názorov o konkrétnych alternatívach, kde všetci prítomní odmietli neutralitu Slovenska ako takú, nakoľko z bezpečnostného a ekonomické hľadiska by bola realizácia danej alternatívy veľmi náročná, ba až nemožná. Niektorí študenti preferovali pokračujúce členstvo v Severoatlantickej aliancií aj napriek faktu, že to podľa nich nie je úplne dokonalá a bezchybná aliancia, ale je v súčasnosti tou najlepšou voľbou pre Slovensko. Niekoľkí študenti navrhli alternatívu spolupracovať s Ruskom, alebo sa orientovať na krajiny V4.
Na základe diskusie je nutné konštatovať, že nech by si Slovensko zvolilo akúkoľvek alternatívu voči NATO, vždy to bude veľmi náročná cesta. Na záver padla otázka, kto z prítomných je za pokračujúce členstvo Slovenska v Severoatlantickej aliancií. Po zhodnotení všetkých spomínaných informácií, ktoré sme mali možnosť počuť počas prednášky sa pridalo na stranu členstva SR v NATO zhruba 75% prítomných študentov. Ostatní videli bezpečnosť Slovenska v alternatívnych spoločenstvách.